Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

wylewki - 24, 25 i 27 maja

Blog:  budy--grzybek
Data dodania: 2013-05-30
wyślij wiadomość

W piątek 24 maja pracę na budowie zaczęli wylewkarze: pan Darek i jego 4 pomocników. Ekipa była od pana Piotra Błażejewskiego. Pracę zaczęli od... renegocjacji ceny :(. Wylewkarze stwierdzili, że układania styropianu na stropie będzie bardzej skomplkowane niż zakładali (przez kanały na poddaszu) i zażądali 2 zl/m2 więcej niż się na początku umawialiśmy.

Mieliśmy już wszystkie materiały, chcieliśmy jak najszybciej zacząć wylewki, więc w końcu żeby nie zwlekać, zaakceptowaliśmy nową cenę.

W piątek panowie tylko ułożyli styropian (Austrotherm Dach/Podłoga 038), chociaż  pracowali od 8 rano do ok. 19. Rzeczywiście najdłużej zeszło się im na poddaszu, gdzie musieli obłożyć styropianem kanały. Instalator wentylacji mechanicznej ostrzegał, żeby nie chodzić po kanałach, bo można je po prostu zniszczyć (zwłaszcza te o przekroju prostokątnym). Kazał też zazbroić wylewkę nad kanałami siatką 10x10. 

Pilnowałam wylewkarzy cały dzień i sprawdzałam stan kanałów. Ucierpiał tylko jeden o przekroju okrągłym (lekko wgięta blacha po nadepnięciu):

blog budowlany - mojabudowa.pl

No i wpadka z obróbką tynkarską otworów kanałów w suficie (pisałam o tym kilka postów wcześniej). Ale za to winić wylewkarzy nie będę, bo tynk był zbyt świeży. No, może gdyby panowie trochę ostrożniej okładali styropianem kanały na stropie. Ale z drugiej strony rozumiem, że pewnie musieli trochę poruszyć rury, żeby wcisnąć kawałek styropianu. A kanały nie są nigdzie na stywno przymocowane do stropu. Po prostu leżą na stropie na warstwie 5 cm styropianu.

Na parterze układanie styropianu poszło szybciej, bo nie mamy podłogówki. Panowie mieli tylko przykazane, żeby pod rury wod-kan układać 5 cm styropianu (dodatkowa izolacja od chudziaka rur z ciepłą wodą). Panowie układając styropian zaczęli też układać 5 cm pod rury odkurzacza centralnego, a te rury nstalato położył bezpośrednio na chudziaku. No i podnosząc jedną rurę, wylewkarz spowodował, że pękł trójnik koło gniazdka naprzeciw wejścia do wiatrołapu:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zadzwoniłam do pana Cezarego Leśniewskiego, instalatora odkurzacza, który zgodził się przyjechać w sobotę po połudnu, żeby obejrzeć i naprawić szkody.

Wylewkarze niechętnie, ale w końcu zgodzili się, że to ich wina (twierdzili na początku, że "pęknięcie musiało być starsze, bo jest zabrudzone tynkiem") i zapowiedziałam, że odliczę im koszty naprawy od wynagrodzenia. Potem poprosiłam, żeby pod rury odkurzacza centralnego NIE podkładali żadnego styropianu i żeby usunęli ten styropian, który do tej pory podłożyli. 
Po usunięciu styropianu, wylewkarze wycięli w nim kanały na rury odkurzacza i potem nie było już żadnych spektakularnych wpadek. 

A tak wyglądały rury wod-kan (w czerwonej otulinie, na 5 cm styropianu) i rury odkurzacza (białe, bezpośrednio na papie):

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

A tak wyglądały obłożone styropianem kanały na poddaszu - jeszcze przed przykryciem ich warstwą 10 cm styropianu:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Główny kanał (20x60 cm)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Prostopadły do komina kanał do rekuperatora:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Kanał doprowadzający świeże powietrze z zewnątrz do rekuperatora:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Inne kanały:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Mamy następujące warstwy pod wylewką:

na parterze: 

  • papa termozgrzewalna na chudzaku (4,6 mm grubości)
  • folia budowlana czarna 0,2 (żeby odizolować papę od styropianu)
  • 15 cm styropianu (w tym rury wod-kan leżą na 5 cm styropianu)
  • znów folia budowlana czarna 0,2
  • wylewka

na stropie:

  • 35 cm styropianu (w tym 5 cm pod kanałami wentylacji mechanicznej i 10 cm nad kanałami)
  • folia budowlana czarna 0,2
  • wylewka

Na parterze szczególnie w miejscach, gdzie biegły całe "arterie" rur, wylewkarze sypali piasek zamiast układać tam styropian, np. jak np. w naszej łazience:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

w korytarzu koło kotłowni:

blog budowlany - mojabudowa.pl

w dużej łazience:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Same wylewki panowie robili w sobotę (całe poddasze i garaż) oraz w poniedziałek (parter).

W sobotę 25 maja wylewkarze pracowali od 8 rano, skończyli ok.19. My przyjechaliśmy dopiero ok. 15. Wylewki na poddaszu były już praktycznie zakończone. Mam nadzieję, że panowie nie chodzili po kanałach podczas robienia wylewek. Zapewniali mnie, że nad wszystkimi kanałami wentylacji dali siatkę zbrojeniową i że żaden kanał nie został uszkodzony... 

Pan Darek kończył zacierać wylewki na poddaszu, kiedy dotarliśmy na budowę:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Poza siatkami zbrojeniowym do wylewki były dodawane wiórki polipropylenowe (12 mm długości)

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

W garażu siatka zbrojeniowa 10x10 była rozłożona na całej powierzchni garażu. Acha, styropian w garażu (też 15 cm) był to Austrotherm Parking 038 o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

A tak panowie ustalali poziomy wylewek - przy pomocy długich rur (na tyn zdjęciu poziomy jeszcze nie są ustalone)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Grubość wylewki w garażu waha się od ok. 8 cm przy bramach do 15 cm przy przeciwległej bram ścianie. Mamy spadek wylewki o ok. 1%, żeby woda z samochodów spływała po posadzce w kierunku bram garażowych.

Wylewka na poddaszu miała wg pana Darka ok. 6-8 cm. Chociaż w projekcie mieliśmy 4,5 cm, a nasz kierbud radził podwyższyć do 5 cm.

Wylewka w garażu:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

W poniedziałek 27 maja panowie przyjechali znów ok. 8 rano i pracowali do ok. 15. Pan Darek z samego rana skropił wylewkę na poddaszu i w garażu. Musieliśmy domówić jedną wywrotkę piasku i dokupiłam też 100m2 folii budowlanej, bo zabrakłoby do przykrycia styropianu w salonie i kuchni.

Na parterze wylewki mają wszędzie ok. 6 cm grubości (tyle, ile w projekcie). Odległość od wylewki do dolnej krawędzi skrzydła drzwi tarasowych to ok. 3,5-4 cm. 

blog budowlany - mojabudowa.pl

Wylewki na parterze są zbrojone tylko włóknem polipropylenowym. Wyjątek to miejsce pod piec w kotłowni, podstawa przyszłych schodów drabiniastych z kotłowni na poddasze - tam wylewkarze dali siatkę zbrojeniową. Również pod kominkiem mamy siatkę zbrojeniową oraz dodatkowe zbrojenie z prętów:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Na wylewki poszło w sumie:

- 243 worki cementu jedynki (ok. 6075 kg)

- ok. 3 i 1/4 wywrotki piasku 0,2 cm (1 wywrotka to ok. 15 ton)

Po skończonych wylewkach zostało nam:

- styropianu 20 cm grubości - 36 pełnych paczek plus 6 płyt luzem - razem ok. 11 m3

- styropianu 10 cm grubości - 1 paczka

- styropianu 5 cm grubości - 6 paczek plus kilka płatów luzem

- 17 worków cementu "jedynki"

- 1/2 - 3/4 wywrotki piasku 0,2 cm

 

1Komentarze
pulse
Data dodania: 2013-06-13 13:19:59
Czemu az 35cm styro na stropie? Standard to 3cm, torche szkoda bo sciana kolankowa przez to naprawde bardzo nizutka i masa skosow wyszla.
odpowiedz

21 maja - instalacja wkładów kominowych

Blog:  budy--grzybek
Data dodania: 2013-05-29
wyślij wiadomość

W kotłowni będziemy miel 2 kondensacyjne piece na gaz:

  • do nagrzewania powietrza
  • do cwu

Niestety, nikt nie wymyślł jeszcze pieca kondensacyjnego gazowego, który potrafiłby jednocześnie ogrzewać oba media (woda, powietrze).

Komin w kotłowni górale wymurowali z cegły pełnej, ale 2-giej klasy (nasza wina, nie sprawdziliśmy jakości ciegły przed zakupem). Z tego powodu zdecydowaliśmy się wstawić w 2 kominy wkłady ze stali kwasoodpornej (ze względu na niską temperaturę spalin): jeden dla pieca nagrzewającego powietrze, drugi dla pieca cwu.

Wkłady montowała nam ekipa pana Krzysztof Ostrowski (ta sama, która instalowała kanały wentylacji mechancznej). Uwinęli się w 4 godziny. A oto efekt ich pracy (wylot komina obrobili blachą, której nam jeszcze sporo zostało oraz silikonem dekarskim) - 2 kominy po prawej są do wkładów, 1 po lewej to wylot odpowietrzenia kanalizacji:

blog budowlany - mojabudowa.pl

A tak wyglądają wloty wkładów w kotłowni (jeszcze przed obróbką tynkarską): najniżej to wyczystka, nad nią wlot do wkładu dla pieca nagrzewającego powietrze. Jeszcze wyżej wlot typu "rura w rurze" jest dla pieca CWU

blog budowlany - mojabudowa.pl

A tak wygląda z bliska wkład typu "rura w rurze". Zewnętrzna rura służy do doprowadzenia do pieca cwu powietrza z zewnątrz (będziemy mieli piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania), a wewnętrzna do odprowadzania spalin:

blog budowlany - mojabudowa.pl

obróbki tynkarskie i... wielka wpadka

Blog:  budy--grzybek
Data dodania: 2013-05-26
wyślij wiadomość

Jak napisałam kilka postów wcześniej, zostało jeszcze do zrobienia trochę obróbek tynkarskich. Pan Marek przyjechał z pomocnikiem w czwartek 23 maja. Poprawił jakieś niedoróbki (była to głównie obróbka gniazdek, wygładzenie ścian, załatanie rys, itepe). Z większych obróbek zrobił:

1. zatarcie ściany z drzwiami w małej łazience

2. zatarcie powyżej wysokości 1,2 m wszystkich ścian w dużej łazience

3. glify przy drzwiach suwanych (obie garderoby i spiżarnia)

4. obróbki otworów wentylacji mechanicznej w sufitach. Firma instalująca kanały uparła się, że ona nie wykonuje obróbek otworów. Faktycznie w umowie, którą podpisaliśmy, był taki zapis. Węc poprosliśmy pana Marka o obróbkę tych otworów.

Chodziło o to, że w stropie wszystkie otwory były prostokątne, kanały natomiast miały przekrój prostokątny albo okrągły. Górale wylewając strop zrobili w nim otwory pod przyszłą  wentylację o wymiarach większych niż przewidywał projekt. Ot, tak na wszelki wypadek... Więc np. dla ujścia kanału o wymiarach 16x20 zrobli otwór 20x30. Stąd większość otworów w stropie była dużo większa niż stalowe kanały. Oczywiście na ujścia kanałów będą montowane kratki albo anemostaty, ale i tak trzeba było obrobić ziejące między stropem a kształtkami dziury. 

Pan Ostrowski z ekipą osadzili końcówki kanałów w stropie i zaklinowal je kawałkami styropianu. Wyglądało to przed obróbką tak: 

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Pan Marek za radą instalatorów kanałów wentylacyjnych uszczelnił pianką między kanałem a stropem i otynkował okolice kanałów (od strony sufitu parteru). Podobno żeby wyrobić się w jeden dzień (a właściwie w jedną noc) pracował do 3 nad ranem.

W piątek rano (24 maja) Tomek przyjechał odebrać materiały na wylewki i spotkać się z wylewkarzami. Pan Marek był jeszcze na budowie i Tomek oglądał wyniki jego pracy przy obróbce otworów kanałów. Tomek mówił, że wyglądało to wszystko bardzo ładnie.

Tego samego dnia wylewkarze zaczęli prace od poddasza - tam mieli rozłożyć styropian między kanałam i przykryć je płytami 10 cm styropianu. W sumie warstwa izolacji na poddaszu (na stropie) to 35 cm styropianu. Kiedy przyjechałam na budowę ok. 10:30 rano, prace na poddaszu szły pełną parą. Panowie narzekali, że mają dużo docinania i "sztukowania" styropianu, żeby dokładnie obłożyć wszystkie kanały (przekroje okrągłe albo prostokątne, różne rozmiary tych kanałów).

Jak już wcześniej napisałam, instalatorzy kanałów podłożyli wszędzie pod nie 5 cm styropianu, na całej długości i szerokości kanałów. Ale kanały nie były nigdzie przytwierdzone na sztywno do podłoża, po prostu leżały na 5-centymetrowej izolacji. Są na tyle ciężkie, że nie da się ich znacząco przesunąć. Ale... wylewkarze układając styropian po bokach kanałów musieli je nieco "poszturchać", bo w południe z przerażeniem zauważyłam, że na parterze ODPADA TYNK WOKÓŁ WYLOTÓW KANAŁÓW!! Po dokładnej inspekcji okazało się, że posypała się obróbka jakiś 70 % otworów.

Po prostu tynk był za świeży, nie zdążył związać. Wystarczyło, że wylewkarze delikatnie szturchnęli kanał i jego wylot zaczynał "pracować" wypychając piankę i tynk. Po rozmowie z panem Piotrem Błaszczykowskim uzgodniliśmy, że ekipa tynkarzy przyjdzie jeszcze raz obrobić te otwory, ale już po Bożym Ciele, tzn. kiedy wylewki nieco przeschną  zwiążą.

A oto próbka katastrofy:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Otwory 2 największych kanałów - do i z pieca nawiewnego:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Rura do rekuperatora:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

[ogrzewanie nawiewne] - 13-17 maja

Blog:  budy--grzybek
Data dodania: 2013-05-26
wyślij wiadomość

Mamy w projekcie wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz ... ogrzewanie nawiewne. Nie będziemy mieli żadnych kaloryferów, podłogówki. Tylko kanały na stropie - kanały, którymi będzie rozprowadzane świeże i (w sezonie grzewczym) ogrzewane powietrze :). 

Poniżej projekt przebiegu kanałów na stropie:

Oraz rozkład otworów wentylacji na parterze:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Projekt wentylacji i ogrzewania jeszcze w zeszłym roku wykonała nam firma pana Krzysztofa Ostrowskiego. Teraz ta sama firma wykonała nam część pierwszą całej instalacji: kanały na stropie oraz ich wyprowadzenie w sufcie parteru.

Firma, tzn. pan Krzysztof, jego syn oraz jeden pomocnik, weszli na budowę 13 maja. Pracowali w sumie 4 dni: 13,14, 16  17 maja.

Wszystkie kanały na stropie są sztywne, z nierdzewnej stali. Kanały rozprowadzające świeże powietrze mają przekrój prostokątny, tylko końcowe odcinki przechodzą w kanały okrągłe. Kanały zbierające zużyte powietrze mają przekrój okrągły.

Łączenia Kanałów panowie owijali dla uszczelnienia srebrną taśmą ("macgyverowską"). Wszystkie kanały są ułożone na 5 cm styropianu, następnie obłożone z boku styropianem  od góry przykryte 10-ma cm styropianu. Styropian układali wylewkarze, Ostrowscy tylko ułożyli pod kanałami 5 cm styro. 

Oto doprowadzenie świeżego powietrza - przez otwór w ścianie kolankowej poddasza, tuż pod okapem (akurat ten kanał jest okrągły):

blog budowlany - mojabudowa.pl

Następnie kanał doprowadza świeże powetrze do rekuperatora, który będzie ustawiony w kotłowni:

blog budowlany - mojabudowa.pl

A pod tym wylotem będzie podłączony rekuperatorblog budowlany - mojabudowa.pl

Kanały doprowadzające świeże powietrze do części salonowej (wzdłuż ściany od ogrodu). Kanały mają swoje wyloty na parterze nad oknami i drzwiami tarasowymi. Na zdjęciach nie widać jeszcze całych płyt 5-centymetrowych styropianu pod kanałami, bo dopiero co go dowieźli. Na początku Ostrowscy użyli małe kawałki styropianu o grubości 5 cm jako "podkładki". Dopiero w czwartek i piątek mogli podkładać całe płyty styropianowe jako izolację kanałów na stropie.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Główny kanał wzdłuż ściany sypialnia-kuchnia:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Główny (najszerszy - 60 cm) kanał od pieca nagrzewającego powietrze (w kotłowni na parterze):

blog budowlany - mojabudowa.pl

Kanał rozprowadzający powietrze do pokoi i łazienek wzdłuż ściany wschodniej (jeszcze w trakcie wykonywania):

blog budowlany - mojabudowa.pl

Okrągłe Kanały zbierające zużyte powietrze z łazienek i garderoby:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Kanały od strony parteru - pod tymi kanałami będzie stał piec grzewczy:

blog budowlany - mojabudowa.pl

2Komentarze
madic27  
Data dodania: 2013-05-26 13:07:18
:-)
można wiedzieć jaki jest koszt całej instalacji wraz z projketem i wykonaniem??czy poddasze bedzie uzytkowe??pozdrawiam...
odpowiedz
Data dodania: 2013-05-26 20:43:17
Poddasze mamy nieużytkowe. Proszę o adres mailowy, to wyślę informacje o kosztach
odpowiedz
Odpowiedź do madic27

dziś końcówka tynków, jutro wylewki

Blog:  budy--grzybek
Data dodania: 2013-05-23
wyślij wiadomość

Wczoraj pan Marek jednak ne przyjechał, żeby poprawić nedociągnięcia w tynkach i obrobić otwory kanałów wentylacji mechanicznej. Ale podobno dziś na pewno przyjedzie na budowę. Będzie z nm pomocnik.

Jutro zaczynamy wylewki. Pan Piotr szacował, że jego ekpa wylewkarzy wyrobi się do sobotniego południa. 450 m2 wylewek...? Jakoś nie chce mi się wierzyć...

Wczoraj zamówiłam też materiały na wylewki (panu Piotrowi płacmy tylko za robocznę):

- 3 wywrotki piasku 0,2 cm (ok. 45-50 ton)

- 6,5 tony cementu jedynki (ożarowski z przesypowni. Był w bardzo dobrej cenie, więc zaryzykujemy)

- 90 sztuk siatki zbrojeniowej 1x2 metra, oczko 10x10 - będzie na zbrojenie garażu, kotłowni  nad prostokątnymi kanałami wentylacji

- 17 worków wiórów polipropylenowych 0,9 kg (włókna długości 12 mm)

- 300 m taśmy dylatacyjnej 10 cm szerokości

- 800 m2 folii budowlanej 0,2 cm, szerokość 5 m

budy--grzybek
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 148019
Komentarzy: 120
Obserwują: 46
On-line: 9
Wpisów: 93 Galeria zdjęć: 623
Projekt INDYWIDUALNY
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy bez poddasza bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Jaktorów
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2014 kwiecień
2014 marzec
2014 luty
2014 styczeń
2013 grudzień
2013 listopad
2013 październik
2013 wrzesień
2013 sierpień
2013 lipiec
2013 czerwiec
2013 maj
2013 kwiecień
2012 październik
2012 wrzesień
2012 sierpień
2012 lipiec
2012 czerwiec

OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników
Inne blogi dla projektu INDYWIDUALNY:
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 436
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 409
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 137
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 113
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
gammaimy.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń